Książki

Moderator: Moderator
no avatar
Rodowity Łodzianin
Posty: 248
Lokalizacja: Łódź

Odp: Książki

29 gru 2012, 19:05

Ferenc pisze: Poszukuję książek godnych polecenia o tematyce wojennej, głownie interesuje mnie II Wojna Światowa. Czekam na propozycje.
Szczerze polecam Ci serie pod tytułem "Gry Wojenne" wydawnictwa Znak:
Obrazek
Przyszłość Europy zależała od wyniku ich gry. Patton, Montgomery i Rommel - tytani wojny pancernej i militarni geniusze. Gdyby postawić ich na jednym ringu, polałaby się krew.

Gry wojenne to książka o zaciekłej rywalizacji trzech wielkich dowódców. Od pancernych rajdów po pustynnym piachu, przez inwazję na zbyt małą dla tej trójki Sycylię aż do kulminacyjnego starcia na plażach Normandii - stawką jest wygranie wojny. Terry Brighton pokazuje, jak historia i losy całych armii zależą od emocji i wielkich ambicji charyzmatycznych dowódców.

Patton o Rommlu: „Obie armie mogłyby się nam przypatrywać. Ja strzelałbym do niego, on do mnie. Gdybym go zabił, zostałbym mistrzem. Ameryka wygrałaby wojnę".

Rommel o Montym: „Montgomery to fachowiec. Nigdy nie popełnił poważnego błędu”.

Monty o Pattonie: „Mam nadzieję, że Patton zamiast się ciągle przechwalać, zacznie działać”.

Patton o Montym: „Mały, zarozumiały Angol (...); w każdej chwili mogę pokonać w walce tego małego pierdołę”.
Obrazek
José Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem „Mielonka” była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać.

Operacja „Mielonka” odniosła olbrzymi sukces. Tajemnicza przesyłka trafiła wprost z hiszpańskiego wybrzeża na biurko Hitlera. Führer dał się oszukać, a genialny podstęp otworzył aliantom drogę do zdobycia Sycylii i przyczynił się do upadku III Rzeszy.

Jak w najlepszych filmach o Jamesie Bondzie tak i tutaj główną rolę w zmyleniu przeciwnika odegrał agent specjalny. Glyndwr Michael nie był jednak zwykłym szpiegiem.
Już w chwili zwerbowania był martwy.
Obrazek
Adolf Eichmann przybywa na Węgry, by tam zlikwidować ostatnich Żydów Europy. Nagrodą ma być pochwała od samego Führera. W Budapeszcie napotyka godnego siebie przeciwnika. Raoul Wallenberg - przedstawiciel szwedzkiej arystokracji i dyplomata - przygotowuje specjalne paszporty i za ich pomocą wydziera Żydów z rąk nazistów. Rozpoczyna się niezwykły pojedynek i wyścig z czasem.

Książka Aleksa Kershawa pokazuje historię pełną paradoksów. Eichmann przeżył wojnę i uciekł do Argentyny. Natomiast Wallenberg trafił w ręce Armii Czerwonej. Został oskarżony o szpiegostwo i wywieziony do Moskwy.

Największy bohater II wojny światowej zginął w niejasnych okolicznościach. Zaginięcie Wallenberga wiązane jest z mordem katyńskim. Dyplomata znał prawdopodobnie dokumenty sporządzone przez węgierskich biegłych, które za zgładzenie polskich oficerów obarczały Sowietów.
Obrazek
Od kilku dni pada śnieg. Na obrzeżach belgijskiego miasteczka Lanzerath stacjonuje pluton amerykańskiej 99. Dywizji Piechoty. Osiemnastu młodych żołnierzy dopiero co ukończyło szkolenie i zostało wysłanych do Europy. Otrzymali jasny rozkaz: „Okopać się i czekać!”.

Nic nie zapowiadało, by poranek 16 grudnia 1944 roku był początkiem największej bitwy, jaką podczas drugiej wojny światowej stoczyła armia amerykańska. O godzinie 5.30 rozpoczął się potężny ostrzał artyleryjski, a niespełna trzy godziny później do walki ruszyły elitarne jednostki pancerne i spadochronowe Wehrmachtu oraz SS. Dowodzony przez dwudziestolatka pluton do ostatniego naboju bohatersko odpierał ataki przeważających sił nieprzyjaciela. Najgorsze było jednak dopiero przed nimi. 
 
:pikniki: :pikniki: :pikniki:

no avatar
Mati
Posty: 987

Odp: Książki

04 sty 2013, 21:45

Polecam jedną z ostatnich powieści Stephena Kinga, "Pod kopułą". Nie jest to może jego najlepsza książka, ale ponad 1000 stron minęło zaskakująco szybko. Autor zadbał, żeby akcja nie zwalniała nawet na moment.
Pewnego pogodnego, jesiennego dnia małe amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, które mieszkańcy zaczynają nazywać kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza. Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika…
Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz, jest zmuszony do pozostania w Chester’s Mill. Wspierany przez wojsko, które znajduje się na zewnątrz kopuły, wraz z garstką ochotników próbuje uspokoić nastroje społeczne. Na drodze staje im Duży Jim Rennie, ambitny lokalny polityk, który za wszelką cenę chce wykorzystać sytuację dla własnych celów. Wraz z synem ukrywają wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego.
Czas ucieka, a największym wrogiem mieszkańców jest sama kopuła. Czy dowiedzą się, jak powstała, zanim będzie za późno? Czas goni. A właściwie czasu już brak…

Obrazek

no avatar
Rodowity Łodzianin
Posty: 248
Lokalizacja: Łódź

Odp: Książki

04 sty 2013, 23:02

Obrazek
Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie „mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia”), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie, handlu narkotykami, wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko najmłodszy, ukochany syn Vita Michael, bohater wojenny.  Czy  okaże  się  godnym następcą  Ojca  Chrzestnego?
Obrazek
Świat, który stworzył Bradbury, to świat przyszłości, w której wielką potęgą stają się Stany Zjednoczone, uważające się za jedno z najsilniejszych państw i prowadzące bezmyślną wojnę z wszystkimi krajami świata. Jednak w samych Stanach nie odczuwa się tego. Domy zbudowane z niepalnych materiałów dają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

W tym świecie zakazana została wszelka literatura, nie wolno czytać książek oraz ich posiadać. Ich usuwaniem zajmują się specjalnie wyselekcjonowani i wyszkoleni strażacy, a znalezione przez nich książki zostają spalone. Ludzie w wielkim stopniu są zmanipulowani przez media, pokazujące w kolorowych barwach nawet największe katastrofy i klęski. Zachwiana została również wartość rodziny, bo żony nie martwią się o mężów, a dzieci są traktowane jak niepotrzebny ciężar. Uczniowie na zajęciach w szkołach uczą się tylko z filmów, co powoduje ich zezwierzęcenie, odreagowują je w specjalnych „wesołych miasteczkach”, gdzie gabinet luster zastąpiony został tłuczeniem szyb, a samochodziki i karuzele super szybkimi samochodami. Dorośli, swój wolny czas poświęcają interaktywnemu programowi telewizyjnemu „Rodzinka”, gdzie mogą odgrywać swoją własną „rolę”, nie ruszając się z domu.

Jednym ze strażaków jest główny bohater - Guy Montag - będący zagorzałym przeciwnikiem literatury i strażakiem z pokolenia na pokolenie.
Obrazek
Strefa kusi. Strefa przyciąga. Strefa obiecuje nieprzebrane skarby. Strefa odmienia.

Nikt nie ma prawa wstępu na teren, na którym lądowali przybysze z kosmosu, lecz każdy chce się tam dostać. Udaje się to jednak tylko nielicznym - stalkerom takim jak Red Shoehart, przebiegłym, cynicznym i bezwzględnym. Plądrują pozostawione przez Obcych śmietnisko w poszukiwaniu przedmiotów o zagadkowym, niekiedy cudownym działaniu, które następnie sprzedają zamożnym klientom. Są jak hieny w buszu, są jak sępy na pustyni... i są jak mrówki dotykające stóp Boga.
Obrazek
"Nudzą cię standardowe powieści science fiction? Masz dość inwazji kosmitów, wykoncypowanych światów i żołnierzy kosmosu? Oto Ubik, książka inna niż wszystkie, używana zgodnie z instrukcją zapewni pełnię doznań estetycznych i metafizycznych, będąc przy tym źródłem dobrej zabawy."
z przedmowy Łukasza Orbitowskiego

"Wewnątrz świata rażonego obłędem... normalność zachowują już tylko ludzie. Dick poddaje ich więc ciśnieniu przeraźliwej próby i w jego fantastycznym eksperymencie niefantastyczna pozostaje tylko psychologia bohaterów. Walczą oni do końca, stoicko i zajadle, z nacierającym zewsząd chaosem, którego źródła są właściwie niedocieczone... Osobliwości Dickowych światów biorą się zwłaszcza stąd, że dogłębnemu rozszczepieniu i powieleniu ulega w nich - jawa... Końcowy efekt jest zawsze taki sam: rozróżnienie między jawą a zwidem okazuje się niemożliwością. Strona techniczna tego zjawiska jest niezbyt istotna... Rzecz w tym, że świat ów... stwarza praktyczne dylematy, znane tylko teoretycznym spekulacjom filozofii. Jest to świat, w którym filozofia schodzi niejako na ulicę..."
z posłowia Stanisława Lema do pierwszego polskiego wydania Ubika
Obrazek
Świat interesujący od pierwszego momentu przez swoją strukturę: cztery kategorie ludzi oraz cztery regiony. W każdym z nich hierarchia ludzi jest inna w zależności od tego, do której kategorii należą. Hierarchia zmienia się rotacyjnie, od najniższej pozycji w górę i z powrotem na najniższą. Żeby nie było zbyt łatwo ludzie w cyklicznych odstępach czasu muszą zmieniać region zamieszkania, tak, żeby w ciągu swojego życia przejść przez wszystkie szczeble drabiny społecznej. Bohater i jego żona zajmują dwa najwyższe szczeble, gdy przychodzi czas na przeprowadzkę...

W tym świecie istnieje też książka, którą zaczyna czytać główny bohater. Tytuł książki wyda się czytelnikowi znajomy.
Dalej jest już tylko uczucie zagłębiania się w coraz większą złożoność świata, dalej i dalej, bez końca. Sytuacja, w jakiej znalazł się Gavein z żoną staje się jedną z tych określanych jako nie mające wyjścia.

Wyjście może jednak się znajdzie... Zaskakujące i zupełnie nieoczekiwane, zapierające dech w piersiach.

Każda z książek wyżej wymienionych jest absolutnie wybitna w swoim gatunku. Naprawdę szczerze polecam sięgnięcie po nie, nikt nie pożałuje. :)
:pikniki: :pikniki: :pikniki:

Awatar użytkownika
bastiano zlotno
Posty: 921
Lokalizacja: Łódź

Odp: Książki

04 sty 2013, 23:16

kto zna strony gdzie mozna pobrac dobre audiobooki_
ewentualnie moze uzyczyc _
!!! WALCZYĆ, TRENOWAĆ ŁKS MUSI PANOWAĆ !!!

Awatar użytkownika
martinez1978
Posty: 133
Lokalizacja: Łódź

Odp: Książki

04 sty 2013, 23:27

Coś dla miłośników pstrykania ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trylogia napisana fantastycznym językiem

no avatar
Jose Arcadio Moralez
Posty: 56

Odp: Książki

04 lis 2013, 11:27

Czy są jeszcze jakieś dostępne książki o ŁKS?

Do tej pory udało mi się znaleść
40 Jubileusz ŁKS
50 Lat sportu
60 Lat ŁKS
Stadion pełen wspomnień
Łódzki Klub Sportowy 1908-1983
Łódzki Klub Sportowy 1908-1988
100 lat ŁKSKim dokładnie jest Jacek Strzałkowski który napisał w 2009 książkę o ŁKS?? (odp może być na PW)

no avatar
JarekW1
Posty: 1755

Odp: Książki

04 lis 2013, 14:46

[quote="Jose Arcadio Moralez"]
Czy są jeszcze jakieś dostępne książki o ŁKS?

Do tej pory udało mi się znaleść
40 Jubileusz ŁKS
50 Lat sportu
60 Lat ŁKS
Stadion pełen wspomnień
Łódzki Klub Sportowy 1908-1983
Łódzki Klub Sportowy 1908-1988
100 lat ŁKSKim dokładnie jest Jacek Strzałkowski który napisał w 2009 książkę o ŁKS?? (odp może być na PW)
[/quote]
jednodniówki
Jednodniówka jubileuszowa. wyd. 1924
XXV ŁKS 1908 1933. wyd. 1933
30 lat Łódzkiego Klubu Sportowego. wyd. 1939
w latach 1973 i 1978 wydano jubileuszowe broszurki sekcyjne, a w 1979  Łódzki Klub Sportowy-informator z zarysem dziejów klubu, aktualną kadrą i notką n/t Klubu Kibica
almanachy
1500 meczów piłkarzy ŁKS. Almanach 1927-97 wyd. 1997
Almanach ŁKS. Piłkarskie mistrzostwa Polski 1998. wyd. 1998
ŁKS moją pasją...(ŁKS w fotografii). Jacek Bogusiak wyd. 2008
ŁKS 1909 2009. Jacek Strzałkowski (autor publikacji z 1983) wyd. 2009
W/g mnie Jacek Strzałkowski to historyk, który szanuje warsztat i uważa, że jak dziewczynę poznałeś w przedszkolu, sypiacie z sobą od 10 lat i macie trójkę dzieci to małżeństwem będziecie jak pójdziecie do kościoła lub urzędu.


no avatar
Rodowity Łodzianin
Posty: 248
Lokalizacja: Łódź

Odp: Książki

03 cze 2014, 23:42

Obrazek
Arcydzieło reportażu. Polecam! :)
:pikniki: :pikniki: :pikniki:

Awatar użytkownika
eŚKa
Posty: 1024
Lokalizacja: Łódź

Odp: Książki

04 cze 2014, 9:52

Obrazek

Na podstawie tej książki powstanie film Wojtka S. o Kresach, polecam!
Żółty trzepak na Galerze B, tam jestem od zawsze!

no avatar
JarekW1
Posty: 1755

Odp: Książki

01 sie 2015, 9:58

Polecam
Obrazek
Książka to wywiad-rzeka z jednym z ostatnich żyjących członków Kedywu Stanisławem Likiernikiem. Wspomnienia spisali Michał Wójcik i Emil Marat.

Awatar użytkownika
Teo Olek
Posty: 368
Lokalizacja: Dąbrowa / Teofilów

Odp: Książki

25 lis 2015, 11:03

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/107898/l ... ---pisarzy


Właśnie kończę i polecam wszystkim fanom Tuwima bo ciekawostek w niej mnóstwo i jest to kopalnia wiedzy o tamtych czasach jak i o samym Tuwimie;)
Nie dajmy się zwariować...

Awatar użytkownika
Eternal 1908
Posty: 63

Odp: Książki

06 kwie 2016, 2:26

Władysław Jan Grabski "Saga o Jarlu Broniszu"

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/24016/sa ... u-broniszu

Pozdro 1908!

no avatar
JarekW1
Posty: 1755

Odp: Książki

09 lip 2016, 16:01

Po "naszym" Euro ukazała się ciekawa publikacja. Polecana nie tylko kibicom. Traktuje futbol i to jak się zmieniał jako zjawisko społeczne.
Polecam szczególnie włodarzom klubu.

Obrazek
W podcastach rozmowa z autorami:
materiał z 2016.07.07 z 11:00
http://audycje.tokfm.pl/audycja/OFF-Czarek/67

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości